top of page

Pszczoły

Podpowiedź

Kliknij na obrazek, a on się powiększy

Murarka ogrodowa (Osmia rufa)

Murarka ruda – gatunek samotnej pszczoły z rodziny miesierkowatych (Megachilidae). Jest wykorzystywana gospodarczo do zapylania upraw.

Wikipedia

 

Te pszczoły nie są stadne (pracują na siebie). Nie zaatakują (chyba, że będziesz się groźnie w stosunku do niej zachowywał) ani nie oblecą Cię.

Samica

Samica osiąga długość 10–12 mm. Włoski na głowie samicy są czarne. Żądło samic jest pozbawione zadziorów. Murarka ogrodowa jest brzuchozbieraczką, tzn. zbiera pyłek na szczoteczce na spodzie odwłoka (w przeciwieństwie np. do pszczoły miodnej, która jako nogozbieraczka gromadzi pyłek na tylnych odnóżach). Szczoteczkę tworzą dość długie i gęste włoski koloru rudoczerwonego.

Wikipedia

Samice preferują rurki trzcinowe o średnicy otworów 8 mm i długości 18-20 cm. W rurkach o średnicy 7-8 mm przeważnie urodzi się samica. Samica najpierw magazynuje pyłek (pożywienie dla potomstwa) potem składa jajo, a następnie robi przegrodę z piasku lub gliny wymieszanych ze śliną potem proces się powtarza, aż do zapełnienia rurki. W tedy pszczoła szuka następnej rurki.

Preferuje drzewa owocowe, lecz zapyla 150 gatunków roślin (kwitnących o kwietnia do czerwca)

Samiec

Samiec jest mniejszy od samicy (8–10 mm). Samiec ma dłuższe czułki od samicy oraz mniejsze szczęki ukryte za białymi włoskami z przodu. Samce rodzą się w rurkach o średnicy 5-6 mm tydzień do dwóch tygodni przed 'kobietami'​. W tym czasie doglądają samic oraz czasami prowadzą bojki. Gdy tylko pierwsze samice się 'wyjdą', samce od razu je obsiadają. Gdy skończy się zapas 'danych' przekazywanych kobietą, samce przestają być tak aktywne i spokojnie żyją jeszcze przez jakiś czas.

© 2020 - 2021 by Paweł T. Proudly created with Wix.com

Autorem wszystkich zdjęć jest Paweł T i osoby zrzeszone. Wszystkie zdjęcia publikowane są za zgodą ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Paweł T
  • Eksperyment w kuchni (blog kulinarny)
  • Paweł T
  • Paweł T
bottom of page